Зараз хотілось би звернути увагу на одну статтю бюджету ОТГ – “плата за користування надрами”. Сума надходжень заплановано на рівні 30000 грн. на рік.
Зараз важко сказати, які саме підприємства в нашій громаді сплачують за користування надрами, бо ця інформація прихована від населення, як і багато чого іншого. Але на думку сходить одне підприємство, яке майже позбавило Знаменівку від води – БІОЛА.
Це підприємство щоденно ТОННАМИ викачує цілющу Знаменівську воду, розливає і продає по всій Україні. Це робиться вже близько 20 років. Як стверджують місцеві жителі, це суттєво погіршило стан грунтових вод в колись багатому на водні ресурси селі.
Нагадаємо що декілька років тому в Знаменівці були протести – люди вимагали забезпечити село централізованою водою, відновити водонапорну башту та роботу свердловин. Але нічого не добились. Наразі воду в Знаменівку постачає Новомосковський водоканал, який час від часу викоритовується районною владою для тиску та шантажу.
Питна вода оголошена на світовому рівні найбільшою цінністю, це глобальна повістка дня ООН. Від дефіциту питної води страждають більше ніж 40 відсотків світового населення. Проблема недостатньої кількості питної води з 20 сторіччя розглядається як глобальна проблема сучасності. Населення планети стрімко зростає і при цьому зростає необхідність в чистій питній воді.
Нас потрохи привчають до того, що чисту питну воду ми мусимо купувати. І це, начебто, нормально. Навіть в тих місцях, де люди мають багаті джерела, але позбавлені доступу до них.
Біола є одним з лідерів по виробництву напоїв та мінеральної води в Україні. Близко 20 років це підприємство викачує питну воду з підземних джерел громади. Потужність – 40000 пляшок на добу! Що з цього отримують знаменівці? Порожні колодязі і свердловини, розбиті дороги і … 30000 грн.
Ставка рентної плати в 2019 році складає — 64,39 грн за 1 куб. м підземної води
255.11.13. У разі перевищення водокористувачами встановленого річного ліміту використання води рентна плата обчислюється і сплачується у п’ятикратному розмірі виходячи з фактичних обсягів використаної води понад встановлений ліміт використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.
Наші депутати та керівництво позбавлено стратегічного бачення та відповідальності за добробут громади та її майбутнє. Тому жоден з них не задав питання, як підприємство відоме на всю Україну, що як скажене качає цілющу воду зі знаменівської землі, може сплачувати 30000 грн. на рік. Це тільки одне підприємство, а скільки їх на нашій територій? Свиноферма, що споживає тисячі тон води щомісяця, цеха, заводи, фермерські господарства. Де їх лічильники? Хто і коли їх перевіряв?
Це один маленький, але жахливий приклад того, як депутати та місцева влада, вибачте, просирають багатство та потенціал нашої громади.
Вони люблять повторювати “це бізнес – нехай працює, він сплачує податки, створює робочі місце”. Це маячня! Це не податки – це сльози. Навіть справедливу рентну плату, яку мусить сплачувати такий “бізнес”, ви не здатні проконтролювати. По друге – “бізнес” – це те, що створює додану вартість завдяки іноваціям в технологіях та оптимізації логістики. А це підприємство займається продажом природних ресурсів, що належать народу, громаді. Тобто, того, що вони не створювали, а просто видобувають, покладаючи прибуток у ВЛАСНУ кишеню.
Питання завжди в тому, хто утилізує додану вартість. Що заважає громаді видобувати власну воду і продавати її на ринку, покладаючи увесь прибуток в бюджет, тобто СОЦІАЛІЗУВАТИ на користь мешканців, а не ПРИВАТИЗУВАТИ надходження від сировини в одну кишеню?
Заважає відсутність мізків, фаху та ініціативи. Все, що робила наша держава та її недолугі керівники на місцях – це РОЗПРОДАВАЛО спадщину, замість того, щоб ефективно її використовувати та заробляти для людей. Всі ці роки нам втовкмачували дурню, що держава та місцеве самоврядування не є суб’єктом економічних відносин – бізнес все зробить краще. І що – зробив? Кому стало краще?
30 тис гривень від знаменівської води в бюджет. А мусило б бути в 100 разів більше. Це лише єдиний приклад безхазяйності та недолугості нашої влади. І таких прикладів безліч. Туристичного збору, якщо не помиляюсь, запланували близько мільйону. Вони нарешті навчились його планувати та збирати? Після того як ми висміяли їх неспроможність його навіть ПОРАХУВАТИ!
Нагадаємо, що в позаминулому році в Орлівщині зібрали всього близько 100,000 грн. Для довідки, тільки Орлівщина має близько 60 (шестидесяти!) рекреаційних об’єктів в тому числі баз відпочинку, студентських та дитячих таборів. А в Піщанці – і того менше…
Бюджет вчора прийняли. Тому що Шелегова плакалась і голосила, що вона 2 дні не спала, все зводила “дебет з кредитом” та висмоктувала цифри з пальця, намагаючись хоч на папері додати 10 відсотків “покращення” до того, що було… Але ж ми знаємо, що все це – фейк і маячня. Добре, що зарплати трошки порізали, це було головним питанням. Але треба було ВЗАГАЛІ позбавити зарплат тих, від кого залежить наповнення бюджету. А дати їм ВІДСОТОК від перевиконання – оце було б справедливо!
І жоден з депутатів, ЖОДЕН не спитав, чому в нас 30 тис. Ренти і мільйон від туристичного збору – ЯК САМЕ все це прораховано. Чи можливо просто наснилося головному “економісту” з одною з найбільших зарплат у бідній громаді…
Я не дочекаюсь, коли вже народ вас відправить геть – недолугих, брехливих, жадібних, боягузливих бюрократів, геть неактуальних сучасному світу, викликам та випробуванням, які він ставить перед людьми…
Вячеслав Горобець