Цю історію мені розповіла знайома ще років 10 тому. Вони з чоловіком переїхали на ПМЖ до Канади, до своїх дітей. Оселилися на милій вуличці з привітними та завжди усміхненими сусідами. Яким же було її здивування, коли одного ранку до їхнього будинку з сиренами примчали поліція і пожежники. Зважаючи на те, що вона ще не знала мови, а вдома нікого не було, зрозуміти, що від неї хочуть і що трапилося, було вкрай важко. Лише коли примчав з роботи син, вона дізналася, що причиною цього стало те, що вона зібрала листя поблизу будинку і вирішила його спалити. «А поліцію викликала сусідка, яка так мило мені посміхалася, уявляєш?» – обурювалася спершу вона. Син заплатив величезний штраф, вибачився перед усіма сусідами, а знайома вперше дізналася, що спалювати листя і отруювати своїх сусідів цим димом – порушення, яке карається законом. А подзвонити до поліції – то є обов’язок громадянина, і непристойним вважається навпаки – промовчати і ніяк не відреагувати.
«Спалювачам листя» нарешті оголосили справжню війну і в Україні. Порушників виявлятимуть навіть за допомогою дронів. Але в першу чергу все залежить від кожного з нас. В першу чергу – не мовчати. Дзвінок до поліції займе у вас аж раптом 3 хвилини, а натомість ви захистите своїх дітей і родини від «інгаляції» шкідливими речовинами, які виділяються під час спалення листя і викликають різноманітні захворювання і навіть рак, також – захистите навколишнє середовище. Так давно живе увесь світ – навчимося і ми)
Отож. Що потрібно знати про відповідальність за спалення листя.
Перше, відповідальність за спалювання ТПВ на присадибній ділянці підпадає під кваліфікацію трьох статей Кодексу України про адміністративні правопорушення: ст. 52. Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель, ст.82. Порушення вимог щодо поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення, ст. 152. Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
Друге, штрафи відповідно до усіх цих статей – від п’ятдесяти до ста НМДГ.
Третє, за порушення, передбачені першими двома статтями, право розглядати справи та притягати до відповідальності мають відповідні органи державної екологічної інспекції. А от за порушення ст. 152 КпАП уповноважені притягати до адміністративної відповідальності відповідна адміністративна комісія при виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради та відповідні виконавчі комітети.
Четверте, перш ніж притягнути винну особу до відповідальності, уповноважена на те особа повинна скласти протокол. Відповідно до ст. 255 КпАП такими особами є уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції). Крім того мають право складати протокол ще посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад, представники громадських організацій або органів громадської самодіяльності.
Алгоритм ваших дій.
Якщо ви виявили, що на присадибній ділянці особа спалює сміття, викликайте поліцію, уповноважену посадову особу виконавчого комітету місцевої ради на складення протоколу за вчинення відповідного адміністративного правопорушення, представника громадської організації чи громадського інспектора, які повинні скласти протокол про вчинення адміністративного порушення передбаченого відповідно ст. 52, 82 чи 152 КпАП та направити його до розгляду у компетентний орган, а саме: до відповідного територіального органу Державної екологічної інспекції України, виконавчого комітету місцевої ради або адміністративної комісії.
І останнє: навіть якщо порушник відмовиться підписати протокол – покарання не уникне. Термін розгляду справи про порушення відповідними органами – 5 днів.
Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.
Також в той же строк вона вручається або висилається потерпілому на його прохання.